Bookmark and Share Scholarships
Adult Basic Education Association of BC Achievement Award
Alaska Highway News Award
BC Assessment Land and Resource Management Award (Aboriginal)
BC Lions Society Advanced Education Fund Award
Bryce Allen Memorial Attendance Award
Bryce Allen Memorial Residential Construction Award
Cailes Memorial Award
Chetwynd Lions Club Award
Chetwynd Masonic Lodge #187 Entrance Award
CJDC Radio and Television Community Project Award
Culinary Arts Bursary Award
Dave Johnson Academic Studies Award
Dave Johnson Memorial Award
Dave Johnson Memorial Endowment
David Crowle Memorial Award
Dawson Creek Lions Club Award (Fred Flavelle Memorial)
Rod Roberts Memorial
Dawson Creek Society for Community Living Home Support/Resident Care Attendant Awards
Duke Energy Endowment Fund Bursary
Duke Energy Endowment Fund Scholarship
Eileen McKone Memorial Award
Finning Canada Award
Fort Nelson Campus ABE Instructor Selection Award
Fort Nelson First Nations Award
Fort St. John Community Arts Council Art Award
Fort St. John Community Arts Council Creative Writing Award
Fort St. John Elks Lodge #288
Fort St. John L.A.N.D. Transport Award
Fred den Ouden Memorial Award
Harley Lindley Memorial Scholarship
Heritage North Consulting Ltd./Jimmy Fields Memorial Award
Howard & Dorthea Calverley Memorial Award
Hudson's Hope Scholarship
Jack and Clarice Baker Award
Jamie Lukan Memorial Award
Jim Kassen Legacy Fund
Jumonji Award
Kin Club of Dawson Creek Award
Laurie Markling Nursing Award
Lois Roberts Memorial Award
M. Keith Lutsiak Business Management Award
MCFD Resiliency Award
Morris Bahm Memorial Award - AME
Morris Bahm Memorial Literacy Award
Nikki MacDonald Memorial Award
NLC Award of Excellence
NLC Fort St. John Student Council Award
NLC FSJ Student Council Member Award
North Peace Savings and Credit Union Award
Northern BC Truckers Association Award
Northern Rockies Regional District
Northland Insurance Services Award
Oil and Gas Commission Award
Peace Masonic Award
Peace River Block News Award
Read's Books Award
Robbie Stevenson Award
Rotaract Club of Dawson Creek
Roy Cunningham Memorial Award (Aboriginal)
South Peace Community Resources Award
Suncor Energy Foundation Award
Suncor Energy Foundation Award (Aboriginal)
Talisman ABE Award (Aboriginal)
Talisman Forest Resources Technology Award
Talisman Land and Resource Management Award
Talisman Land and Resource Management Award (Aboriginal)
Talisman Oil and Gas Field Operations Award (Aboriginal)
Talisman Power Engineering and Gas Processing Award (Aboriginal)
Westcoast Energy Instrumentation Achievement Award
William and Mary Wanka Art Promotion Award
William and Mary Wanka History Prize
Don Anderson Memorial Scholarship
CN Scholarships for Women
B.C. Hydro Bursary
Michael Kelly Bursary Fund
Northern Interior Food Safe Council and the BC Restaurant and Food Services Association, North Central Branch, Endowment Bursaries
Knox United Church Bursary Fund
Northwest Community College Student Association (Terrace)
Prince Rupert Rotary Bursary Fund
Skeena Cellulose Bursary Fund
C.G.A. Academic Excellence Scholarship
C.G.A. Continuing Education Tuition Scholarship
Canadian Hospitality Foundation
Certified Management Accountants Society of B.C.
John Hiom Memorial Scholarship
Mathis Duerst Memorial Scholarship
Patrick J. Hayes Memorial Award
Freda Diesing Award
Jeff Marvin Memorial Award
MAKE CHILDREN FIRST BURSARIES
Outstanding Doctoral Dissertation Award
Clara Gould Abercrombie Memorial Bursary
Acuren Scholarship in Metallurgy
Evan Adams Health Sciences Bursary
Agricultural Bursary
A.H. Younger Memorial Scholarship in Engineering
Philip Akrigg Scholarship
UBC Alumni Meloche Monnex Scholarship
Judith Anderson Memorial Bursary
Mabelle Andison Prize
Faculty of Applied Science Prize for Academic Excellence
Charles Brenton Archibald Memorial Bursary in Chemical Engineering
Arts Undergraduate Society Bursary
ASHRAE Prize in Mechanical Engineering
Association of Professional Engineers and Geoscientists Scholarship
Association of Professional Engineers and Geoscientists Victoria Branch Bursary
ATTARIWALA-DLEY PRIZE
Ranjit Singh Azad Memorial Scholarship
Helen L. Balfour Prize
Charles and Jane Banks Entrance Scholarship (from Colleges or Universities)
Ellen L. Bateman Bursary in Social Work
G. E. "Ted" Baynes Student Award
B.C. Medical Services Foundation First Nations Scholarship
Wallace Berry Memorial Prize in Music Theory
Joel Bert Memorial Scholarship
Ahmad Bhimani Memorial Scholarship
Biely Memorial Scholarship
Jacob Biely Scholarship
Earle Birney Scholarship in Creative Writing
Helen J. K. Bishop Memorial Bursary
Nora Black Memorial Scholarship
P. A. Boving Prize in Agriculture
Robert Victor Brandon Bursary in Electrical Engineering
Alice Diane Bray Memorial Bursary in Nursing
Alice Diane Bray Memorial Scholarship in Nursing
Brissenden Scholarship in Humanities
Mary and Joseph Bryant Scholarship
Dean Fisher Memorial Scholarship in Zoology
Jamie Smith Memorial Award
CanWest Global Centre Graduating Prize
Helen Pitt Bursary in Fine Arts at The University of B.C. Okanagan
Jack and Lorna Hambleton Memorial Award
Helen Pitt Bursary in Fine Arts
Roloff Beny Foundation Scholarship
Okanagan Photographic Art Workshops Scholarship in Visual Arts
John D'Eathe Award in Real Estate
Mortgage Investment Association of B.C. Scholarship
P. Dermot Murphy Scholarship in Real Estate
Porte Realty Ltd. Scholarship
Real Estate Council Scholarship
Real Estate Board of Greater Vancouver Alan G. Creer Scholarship
Real Estate Board of Greater Vancouver Douglas P. Woodley Memorial Scholarship
Granville Mayall Memorial Scholarship
Vancouver Women's Transportation Club - Oswald Crawford Bursary
Yvonne Firkins Prize
Sharon Yacowar Frohlinger Memorial Scholarship
IODE Fine Arts Foundation Scholarship
Michael McQueen Scholarship
G. G. Moe Prize in Agronomy
C. A. Rowles Alumni Scholarship
Kaspar Naegele Memorial Prize in Sociology
Kurt and Anne Paulus Memorial Scholarship in Sociology
University Women's Club of Vancouver Mary Kelly Memorial Bursary
Lynda Winkler Memorial Bursary
Leon Fus Memorial Prize
T. Halpert-Scanderbeg Memorial Prize
Gabriel L. Allard Memorial Bursary in Computer Science
Association of Professional Engineers and Geoscientists of B.C. Scholarship in Geoscience
Margaret E. Barr Scholarship
Edgar C. Black Memorial Prize in Honours Physiology
Joseph E. Bryant Scholarship in Science
Charles Larre Memorial Graduating Prize
J. M. Carr Memorial Scholarship
Guy Chance Scholarship in Microbiology
Guy Chance Scholarship in Conservation Biology
Class Act Bursary in Biochemistry and Molecular Biology
Computer Science Scholarship
Arthur Crooker Prize
Dante Ciccone Memorial Scholarship in Astronomy
Doris M. Dowling Memorial Bursary
Edward G. Auld Prize in Engineering Physics
Family and Nutritional Sciences Bursary
Norman Richard Ferguson Memorial Bursary
Charlotte Froese Fischer Student Mobility Award in Science
Freleigh Fitz and Agnes A. Osborne Memorial Bursary
Ulrich Freybe Memorial Scholarship in Food, Nutrition and Health
Kelly and Diane Gibney Bursary in Science
Prakash Gill Memorial Prize in Pharmacology and Therapeutics
Peter Andrew Goloubef Scholarship in Forestry
Chan and Peggy Gunn Prize
Aldyen Hamber Scholarship
Walter G. Hardwick Scholarship in Urban Studies
Thomas and Evelyn Hebb Memorial Scholarship
Kurt Henze Memorial Prize
Andrew H. Hutchinson Scholarship in Biology and Botany
Dr. R. D. James Medal in Mathematics
Charlie and Sue Johnson Forestry Entrance Scholarship
Roy Jure Memorial Bursary in Earth and Ocean Sciences
Janusz J. Klawe Memorial Science One Scholarship
Lefevre Medal and Prize in Honours Chemistry
London Drugs Scholarship
Mary Stewart MacInnes Memorial Scholarship
William Eugene MacInnes Memorial Scholarship
Harcharan Kaur Mann Memorial Scholarship in Punjabi Studies
Joel Harold Marcoe Memorial Scholarship
Marvin A. Tung Memorial Bursary
Markus Meister Memorial Prize in Computer Science
Merck Frosst National Entrance Scholarship
Messing Family Bursary in Science
David Miller Memorial Bursary