Bookmark and Share Scholarships
CLA Dafoe Scholarship
BC Radilogical Society Entrance Award
BCIT Board of Governor's Entrance Awards for Bachelor's Degrees
Citytv Vancouver Entrance Awards
Allan G. Goodbrand Memorial Entrance Awards
Jiro Hamaguchi Memorial Entrance Awards
Teck Cominco Limited Entrance Award
TimberWest Forest Corp. Entrance Award
The BCIT Staff - High Tech, High Promise Capital Campaign Entrance Award
Ramsay MacDonald Memorial Entrance Award
James Ehnes Scholarship in Strings
Delameter-Wood 50th Anniversary Scholarship
Phillippa Saul Memorial Bursaries in Arts and Music
Anne Selley (nee McKillop) and Annie Truesdall Bursaries
Brandon Regional Health Center Auxilliary Bursary
Scotiabank Scholarship for Aboriginal students in financial need
Dr. Doreen (Rowse) Pachal Bursary
Manitoba Blue Cross Entrance Bursary
Manitoba Blue Cross Traveller's Bursary
Dr. Kevin and Mrs. Els Kavanagh Entrance Bursary
Coast Salish Employment Training Society Award
The Bolen Books English Essay Award
Robert Martin History Scholarship
Geography Faculty Award
Dave and Bev Knapton Associate Degree of Science Scholarship
Air and Waste Management Association - Co-op Education Continuing Student Award
CellFor Community Education Excellence Graduate Award
CellFor Community Education Excellence Graduate Award
URSUS Environmental Excellence in Biodiversity Award
Jack O. Hurlbut Scholarship
Florence Montgomery Scholarship
Nat Bailey Scholarships
ARAMARK Canada Scholarship
Andrew Peller Limited Scholarship
Coca-Cola Bottling Co. Scholarship
Boston Pizza Scholarship
Cara Operations Scholarship
Granite Club Scholarship
The Garland Group Scholarship
Jack Hemmings Scholarship
Metro Toronto Convention Centre Scholarship
Church Service Scholarships
Scholarships for Transfer Students
The Association of Canadian Financial Officers Prize
Bank of Nova Scotia, Carleton University Branch, Award in Commercial Law
Dr. M. Ralph Berke Award in Chemistry
The Canadian Corporate News Scholarship in Journalism
W.H. Collins Memorial Scholarship
W.R. Davis Engineering Scholarship
Lord Dundonald Chapter, I.O.D.E. Scholarship
Department of French Scholarship
Golder Associates Award
Thomas Henry Hartman Award in Humorous Writing
David Carton MacDonald Memorial Award
Helen Nininger Scholarship in Music
Ontario Power Generation Award
Ontario Professional Engineers Foundation for Education Fund; Entrance Scholarships
Ottawa Citizen Scholarship
Ottawa Hydro Carl F. Kropp Recognition of Academic Excellence Award
The Page and Steele School of Architecture Scholarship
Prince Memorial Achievement Award
Purvins Memorial Award
Barbie Ross Memorial Award
Norman and Carole Zagerman Varsity Basketball Scholarship
Northern Research Internships
NSERC Postgraduate Scholarships (PGS) D
Postdoctoral Fellowships (PDF)
University Faculty Awards (UFA)
Peter Balback Memorial Bursary
Reverend and Mrs. Carl R. Baron Bursary
John Chomiak Political Economy Bursary
Concordia Guild Scholarship
Concordia Leadership Award
Edmonton Realtors' Charitable Foundation Bursary for Disabled Students
Edmonton Rotary Club Bursary
Carl J. Hennig Memorial Scholarship
Mature Students' Association Scholarship
Royal Bank Scholarship
Walter Wangerin Scholarship
TEAL Mary Ashworth Scholarship
Simon Fraser Scholarship
Gordon M. Shrum Scholarships
Community Entrance Awards
International Summit Scholarships
Honourable William H. Hamilton Scholarships
Ken Caple Scholarships
The BBPA Harry Jerome Legacy Scholarships
The TD Bank Scholarships
The National Deans' Entrance Scholarships for Excellence
The Leadership Awards Program
Laurentian University Entrance Bursaries
Jacqueline Labelle Award
The Gerald (KStJ) and Marguerite Lougheed Scholarship
The Dowling Horseshoe Club Bursary
The Association des etudiantes et etudiants francophones Scholarship
The Laurentian University Faculty Association Scholarship
The Thomas Balfe Memorial Award
The Senator Rheal Belisle Scholarships
The Marsh A. Cooper Award in Geology
The Dr. Baxter Ricard Scholarship
The Elizabeth Burton Award
The Pearl Hagen Memorial Awards
The Helen Byrnes Memorial Award
The Margaret Fyfe-Orange Memorial Awards
The Mrs. Dominga de la Riva Memorial Scholarships
The Inco Limited Mining Awards
The Sylvain L. Dugas Scholarship
Laurentian University Karate Club Scholarship
History Department Prize
The Edwin J. Wiley Scholarship
The Brian J. Croteau Memorial Scholarship
The Dr. M. Yousaf Memorial Scholarship in Mathematics
The Dr. George and Mary Walker Memorial Scholarship
Sudbury and District Chartered Accountants Association Scholarship
The Purchasing-Management Association of Canada (Sudbury District) Scholarship
The R.D. Parker Memorial Scholarship for Women in Mining Engineering
The Ontario Professional Engineers Foundation for Education Upper-year Scholarships
L.U. - Louise de Kiriline Lawrence Scholarships
The F. Jean MacLeod Conservation Endowment Scholarships
L.U. In-Course Scholarships
The Thayer Lindsley Scholarship
The Carl and Lyle Sanders Scholarships
The Frank S. Ressel Memorial Scholarships
The L.U. 35th Anniversary President's Scholarships
The Peter Barott Scholarship
CIBC Entrance Awards
Frank Ney Memorial Entrance Award
Herold Engineering Entrance Award
Malaspina University-College Degree Entrance Scholarships
Canadian Federation of University Women - Cowichan Valley Award
Canadian Federation of University Women - Nanaimo Scholarship
Canada Millennium Scholarship Foundation National In-Course Awards
CanWest Global Communications Scholarship
Coastal Community Credit Union Award
Cowichan Dogwoods Chapter of the IODE Award
Credit Union Foundation of BC Awards
CUPE Local 1858 Scholarship
Cyril S. White & Family Award
Elizabeth Newham Award
Global Studies Award
Irene Shoop Memorial Awards
Kathryn Barnwell Award
Leanne Johnson Memorial Award
Malaspina University-College Graduation Awards
Nanaimo Riptide Swim Team Alumni Award
Ramsay Lampman Rhodes Award
Robert Ross Memorial Scholarship
Robyn Muir Memorial Award
Rotary Club of Nanaimo - Helmut Graf International Awards
Rotary Club of Nanaimo North Award
Royal Bank Awards
BC Hydro Endowment Award
Judith Arnold Awards
Malaspina University-College Entrance Award for Students with Disabilities
CGA Academic Excellence Scholarship
CGA Continuing Education Tuition Scholarships
Dana Spicer Bertrand Memorial Scholarship
Nanaimo Women's Business Network Business Award
Sabo Cross Accounting Award
Vancouver Island Real Estate Board Business Scholarship
Fred Clozza Memorial Awards
Dianne Dale Award
Ted Strongitharm Award
Westguard / Securiguard Award
John Rostron Award
Marianne van Toor ABE Awards
Parksville/Qualicum Campus Foundation Committee Award
BakeMark Canada Award
Bakers Association of BC Scholarship
Canadian Hospitality Foundation Culinary Excellence Award
Lentia Enterprises Ltd. Scholarship
Pacific Rim Academy of Chefs Awards
Pepsi Bottling Group (Canada) Co. Culinary Arts Awards
Powell River Campus Culinary Arts Academic Achievement Award
Early Childhood Educators of BC Scholarship
Dr. Jixin Xu Economics Award
Central Island Certified Dental Assistants Society Team Player Award
Donna Blackhall-Pearce Award for Professionalism
Nanaimo & District Dental Society Award
Irene Shoop Memorial Awards
Jennie Hrushowy Award
Association of Professional Engineers and Geoscientists of the Province of BC - Vancouver Island Branch Award
Herold Engineering Award
Kevin Roberts Poetry Award
Mary Garland Coleman Prize in Lyric Poetry
Morris Donaldson Memorial Scholarships
Edith Lenhart & Norah Moffat Award
Cultured Crustacean Award
ECO Dynamic Solutions Inc. Achievement Award
Fan Seafoods Ltd. Geoduck Endowment Scholarship
Frank Bernard Awards in Fisheries
Nicholas Plecas Aquaculture Scholarship
Association of BC Forest Professionals Award
Canadian Institute of Forestry Scholarship
Ken Haley Memorial Fire Protection Award
Lake Cowichan Combined Fire Organization Awards
Malaspina University-College Forestry Awards
Nicholas Plecas Forest Resources Scholarship
PRT Silviculture Scholarship
Squire Forestry Award