Bookmark and Share Scholarships
The Motorola Software Engineering Scholarship (E)
The Moulton College Scholarships (O)
The Elaine Nardocchio Memorial Scholarship Fund (H)
The P.L. Newbigging Scholarship (S, SS)
The Niemeier Scholarship (HSc)
The Robert Nixon Scholarship (O)
The Derry Novak Scholarship (SS)
The Fredric P. Olsen Book Prize (S)
The Ontario Association Of Social Workers Prizes (SS)
The Gladys Ballantyne Parker Prize (H)
The F.W. Paulin Scholarship (E)
The Pevensing Scholarship (SS)
The Tony Pickard Memorial Scholarship (O)
The Pioneer Group Inc. Gerontology Prizes (SS)
The Pioneer Group Inc. Prizes In Nursing (HSc)
The Pitcher-Ratford Awards (SS)
The Political Science Honours Essay Prize (SS)
The PricewaterhouseCoopers Scholarships (B)
The Sharon Reeves Scholarship (H)
The Retired Teachers of Ontario Hamilton/Haldimand District Prize In Gerontology (O)
The Ella Julia Reynolds Scholarships (H)
The Gladys Richards Scholarship (H)
The Abraham Rosenberg Memorial Prize (H)
The Rotary Club Of Hamilton Scholarship (O)
The Ellen Bouchard Ryan Scholarship (SS)*
The Hilda Savage Memorial Scholarship (O)
The Dr. Sina Sazgar Memorial Scholarship (S)
The Larry Sefton Scholarships (SS)*
The Grace Senra-Fontes Memorial Prize (HSc)*
The Margaret A. Service Book Prize (S)
The Social Work Prize (SS)
The Sons Of Italy Of Ontario Scholarship (H)
The S.L. Squire Scholarships (E, S)
The Mabel Stoakley Scholarship (O)
The Stobo Scholarship (O)
The Marie L. Stock Scholarship (H)
The Mark John Stojcic Scholarships (E)
The Kenneth W. Taylor Book Prize (SS)*
The Tinnerman Palnut Engineered Products Scholarship in Mechanical Engineering (E)
The Graham Ronald Toop Scholarship (H)
The John H. Trueman Scholarship (H)*
The Valley City Manufacturing Co. Ltd. Scholarships (S)
The Varey Scholarship (H)
The Melinda Wapshaw Achievement Award (SS)*
The T. Russell Wilkins Memorial Scholarships (S)
The Women's Art Association Scholarships (H)
The Woodstock Hall Residence Scholarship (O)
The Yates Scholarships (O)
The Margaret Elizabeth Burke Memorial Academic Grant (HSc)
The Kneale Brothers '37 Academic Grant (S, SS)
The Thelma Lazarowich Academic Grant (B)
Gorman Bros. Lumber and the Rotary Club of Kelowna Vocational Award for Nursing
Jennifer Cusworth Memorial Bursary
Kelowna & District Association of Japanese Canadians Award
Kiwanis Joe Collins Memorial Award
Michael Doyle Memorial Bursary
Nursing Opportunity Bursary
Pushor Mitchell Lawyers Scholarship
Rotary Club of Penticton - Okanagan Automotive Award
Snowbird RV Show Award
Telus Team Technology Award
Telus Team Trades Award
Tom and Rose Carter Memorial Award
CGA Academic Excellence Scholarship
Credit Union Foundation of BC Bursary
Donna Michele Hill Humanitarian Award
Geoffrey and Anita Tozer Memorial Award
John and Nancy Woodworth Entrance Award
Okanagan College Aboriginal Students Bursary (SPECIAL APPLICATION REQUIRED)
Okanagan College Academic Achievement Scholarships
Okanagan College Business Policy Simulation Award
Okanagan College President's Entrance Scholarships (SPECIAL APPLICATION REQUIRED)
Banee of Oliver Award
British Columbia Wine Information Society Bursary
Canadian Vintners Association Scholarship
Diamond Jubilee Chapter I.O.D.E. English Scholarship
Kiwanis Club of Penticton Business Award
Oliver Lions Club Bursary
Penticton Campus Applied Business Technology Prize
Penticton Campus Arts Entrance Scholarship
Penticton Campus Science Entrance Scholarship
Penticton Campus Social Sciences Scholarship
Penticton Lions Club Business Scholarship
Skaha Rotary Club Arts/Science Scholarship
South Okanagan Retired Teachers Association Bursary
Investors Group Bursary
Nancy Clark Award
Rotary Club of Salmon Arm Scholarship
Salmon Arm Savings and Credit Union Scholarships
Shuswap Lake Hospital Auxiliary Scholarship
Kelly Jost Memorial Bursary
North Okanagan Chartered Accountants Association Scholarship
Silver Star Chapter I.O.D.E. Bursary
Vernon Vipers Scholarship
Felix & Bernice Squakin Memorial Award
Helen Meilleur Library Awards
Kinder Morgan Canada Inc.
Nicola Tribal Association Award
Southern Interior Silviculture Committee Scholarship
UBC Faculty of Forestry Award
Brian Scott Fine Art Ltd Scholarship
Dr Neil Murphy Entrance Scholarship
Michael Pallan Memorial Scholarship
Ray Hughes Scholarship
Alberni-Clayoquot Innovation Society Bursary
Campbell River Recycling Society Bursary
Carl O, Margaret & Carl A, "Tubby" Thulin Memorial Bursary
Compassionate Heart Award
CUPE (North Island College) Local 3479 Bursary
David N Hudson Bursary*
Fred Bossom Memorial Bursary
Grieg Seafood BC Ltd Bursary*
Jane-Claire Inkster Memorial - Men's Bursary
Jane-Claire Inkster Memorial - Women's Bursary
Marjorie P Gris Bursary
Old Age Pensioners' Association - North Island Region Bursary
Optometry Office of Mary Lynn DesRoches Bursary
Port Alberni Campus Bursary*
Stan Mounce Memorial Bursary
Women for Women Bursary*
Adult Basic Education Achievement Award
Monks Office Supply Scholarship
Port Alberni Campus Administrators' Scholarship
Simo Nurme Memorial Scholarship
Lazo Women's Institute Scholarship
Alberni Valley Medical Society Bursary
Canadian Daughters' National Bursary
Canterbury Food Service Bursary
Dr. Michael Trumper Memorial Bursary
Dyer Family Bursary - Campbell River
Federation of Canadian Artists - Comox Valley Chapter Fine Arts Bursary
Gail Kuzma Memorial Bursary
Hobson Family Bursary
Islands West Manufacturers Ltd Bursary
JGM Luckhurst Bursary
Johnson Diversey Canada Bursary
Pat Bevan Rural Student Bursary
Pat Bevan Women's Bursary
Port Hardy Campus - Maths/Science Award
Pythian Order Academic Program Bursary
Robert Illman Memorial Welding Bursary
ScotiaMcLeod Bursary
Susan Diana Crossley Bursary
University Women's Club of Campbell River - Ann Elmore Haig-Brown Memorial Bursary
Viking Air Bursary
BC Assessment Land and Resource Management Award
Bissett/Lawrence Award
Blake & Tyler Peck Memorial Award
CA Education Foundation Award
CanWest Global Communications Bursary
Chetwynd Lions Club Award
Chetwynd Masonic Lodge #187 Entrance Award
Dave Johnson Memorial Award
David Bradley Science Award
David Crowle Memorial Award
Eileen McKone Memorial Award
Erich W. Lehmann Memorial Award
Fort St. John Lions Club Award
Gus Keilbart Memorial Award
Harley Lindley Memorial Scholarship
Light of the Rockies Lodge #190 Ab Hill Memorial Award
M. Keith Lutsiak Business Management Award
MCFD Resiliency Award
Mile Zero Shrine Club Award
Morris Bahm Memorial Award - Outdoor Studies
Nikki MacDonald Memorial Award
Northern Institute for Resource Studies Awards
Northern Mixedwood Award
Northern Rockies Regional District
Paul Dampier Endowment Award
Peace River District Women's Institute Award
Read's Books Award
Ruby McBeth Award
Suncor Energy Foundation Award
Talisman Land and Resource Management Award (Aboriginal)
William and Mary Wanka Art Promotion Award
William and Mary Wanka History Prize
William and Mary Wanka Visual Arts Award
Alcan Bursary Fund
Credit Union Pioneers' Memorial Bursary
Northern Interior Food Safe Council and the BC Restaurant and Food Services Association, North Central Branch, Endowment Bursaries
Northwest Community College Student Association (Terrace)
Mathis Duerst Memorial Scholarship
Freda Diesing Award
Olive and B.K. (Keith) Acton Memorial Bursary
Acuren Scholarship in Metallurgy
Faculty of Agricultural Sciences Bursary
Harry and Frances Adaskin Scholarship
Philip Akrigg Scholarship
UBC Alumni Meloche Monnex Scholarship
Judith Anderson Memorial Bursary
Faculty of Applied Science Prize for Academic Excellence
Association of Professional Engineers and Geoscientists Scholarship
Ranjit Singh Azad Memorial Scholarship
Barbara Carter Memorial Bursary
A. F. Barss Prize in Horticulture
Dr. G. F. R. Barton Memorial Scholarship
Harry R. Bell Scholarship
Biely Memorial Scholarship
Jacob Biely Scholarship