Bookmark and Share Scholarships
Henry Wong Rotary Award
Carol Matthews Community Service Award
Carol Matthews Human Services Award
Around the World Travel Service Ltd. Award
David E. Jones Award
Fred John Brown Liberal Studies Awards
Horosko Scholarships
George & Daisy Fraser Awards in Music
Mike Monych Memorial Award
Neil Rutherford Memorial Awards
Ross & Judy Fraser Award in Music
Vernis Whisker Classical Music Award
Barbara Meyer Memorial Scholarship
John D. Dennison Physical Education Scholarship
Ralph Pomphrey Memorial Award
Lisa O' Donnell Memorial Award
Malaspina Recreation & Tourism Awards
M.C. Sutherland Memorial Award
Mike Merriman Memorial Award
Royal Canadian Legion Branch 257 - RMOT Award
December 6, 1989 Memorial Scholarship
Ralph Vernon Memorial Scholarship
Applied Business Technology Program Faculty Award
Berk's Intertruck Award
Canadian Association of Equipment Distributors Award
Coast Salish Employment & Training Society Award
Duncan MacRae Award
Finning/Caterpillar Award
George Nielsen Award
Henry R. Nash Award
Jack & Kathleen Brodie Award
Jack McReady Award
Kla How Ya Social Club - A. Rod Glen Memorial Award
Pat Wapple Award
Royal Canadian Legion Branch 257 - Alice Hobbs Trades Award
Ted Stroyan Memorial Scholarship
William Matthews Endowment Scholarship
Malaspina University-College Tuition Bursary Program
Allan & Edna Brown Bursary
Canadian Federation of University Women - Nanaimo Bursary
Coastal Community Credit Union Bursary
Cowichan Campus Endowment Bursary
Cowichan Dogwoods Chapter of the IODE Bursary
District 69 Benevolent Association Bursary
Dr. Prem Shanker Bursary
Kinette Club of Nanaimo Bursary
Malaspina University-College Ambassadors Bursary
Nora Fulton Gibson Memorial Bursary
Powell River Women's Network Bursary
Real Estate Foundation of BC Bursary
Rick Davidson Memorial Bursary
Westhill Estates Bursary
Zonta Club of Nanaimo Bursary
Malaspina University-College Centennial Bursary
Fred Clozza Memorial Bursary
RR Smith Bursaries in Education
Bob Jones Silviculture Bursary
Dr. Larry Giovando Bursary
Edna Lucy Woodcock Nursing Bursary
John MacKay Memorial Bursary
Nursing Bursary
Otilya & Thomas Ploos Van Amstel Bursary
Recreation & Tourism Bursary
Bob & Karen Lane Bursary
Horosko Bursary
Carl Beaulieu Memorial Bursary
Ken Kitchen Memorial Bursary
Nanaimo & Duncan District Labour Memorial Society Bursary
Ryan McDonald Memorial Bursary
Walter Tickson Memorial Bursary
CUPE Local 1858 Bursary
Gwladys Brewster Memorial Bursary
Royal Canadian Legion, Branch 10 Bursary
Central Island Legal Support Staff Association Bursary
Erma Klassoff Memorial Bursary
Dr. Alan Hall Memorial Bursary
BC Council of Garden Clubs Bursary
Scotiabank Awards
The Power Corporation of Canada Bursaries
The Fondation Baxter et Alma Ricard Bursaries
The World Rock Boring Association of Canada Bursary in Mining Engineering
The CRVD Inco Limited Mining Awards
The CRVD Inco Limited Bursaries
The Falconbridge Ltd./ Noranda Bursaries
The Dowling Horseshoe Club Bursary
The Michael D. Turner Bursary
The Inmet Mining Corporation Bursaries
The Association des etudiantes et etudiants francophones (1997) Bursaries
The Bank of Montreal Bursaries
The CIBC Wood Gundy Children's Miracle Bursaries
The Del Frate Family Bursaries
The Dr. Franklin G.T. Pickard Memorial Bursary
The Henrik and Regina Waern Bursaries
The KPMG Chartered Accountants Bursaries
The RBC Dominion Securities Bursaries
The Sudbury Branch C.I.M.M. Rudolph (Rudy) Kneer Memorial Bursary
The Gaston Bradley Business Education Bursary
The Sun Life Financial Bursary
The Laurentian Association of Mature and Part-time Students "LAMPS" (1997) Bursaries
Maurice Aumond ACFAS-Sudbury Special Undergraduate Award
ACFAS-Sudbury Undergraduate Award
The Ben Cameron Bursary
The Betty Rheaume Memorial Bursary
The CCH Canadian Limited Bursaries
The Colilli Family Bursary
The Department of Mathematics and Computer Science Bursary
The Founders of Physics Undergraduate Bursary
The Garnet Rebekah Lodge #233 Bursary
The Ken Dryden/Sudbury District Law Association Bursary
The L.U. Physical Plant Bursary
The L.U. Physical Plant Bursary
The Lillian Dobson Bursary Fund
The McKechnie-Rousell Awards
The Nesbitt Burns Bursaries
The Rotary Club of Sudbury Sunrisers Bursaries
The School of Human Kinetics Bursaries
The Students' General Association/Laurentian Fund Bursaries
The Dr. Faustina Kelly-Cook Memorial Bursary
The Dr. Faustina Kelly-Cook Memorial Bursary
The Timmins Alumni Chapter Bursaries
Arthur and Eva Solomon Bursary
The Bruce Bothwell Memorial Bursary
The Andre Girouard Award
The English Department Bursary
The Anthropology Bursary
The Benefit Partners/NRCS/Tony Evershed Award
The School of Nursing Bursary
The Sudbury YWCA Bursary
The Single Students Residence Council Bursaries
The University College Residence Council Bursaries
The Jean and Tai Watters Bursary
The Outdoor Adventure Leadership Bursary
The Frederick Arthur "Wiggy" Walmesley Bursaries
RUTHCO Bursary
Marie Goring Bursary
The Lions Club of Sudbury Bursary
The Elmer McVey Bursary
The Felix & Maria Lopes Bursary
Able Computer and Electronics Bursary
The Nickel Masonic Lodge Bursaries
The Laurentian University Alumni Association - Sudbury Chapter Bursary
Advancement Bursary
Follett's Bookstore Award
Jacqueline Labelle Award
Commerce/SPAD '80 Bursary
The Sudbury Masters Running Club Award
The Gino "Tepper" and Linda Caverson Scholarship
The Frederick Arthur "Wiggy" Walmesley Bursaries
The Joy Bellinger Memorial Scholarship
The F. Grant Henderson Bursary
The Max Silverman Memorial Scholarship
The Don Punch Memorial Award
Voyageur Athletics Bursary
The Alumni Scholarships for Part-time Students
The Heather Darroch Memorial Scholarship
L.U. Scholarships for Part-time Students
The Registered Nurses Association of Ontario, Sudbury and District Chapter Bursary
The Women's Association of the Mining Industry of Canada Foundation Bursaries
Royal Canadian Legion Branch No. 76 Bursaries
The F.G.T. Pickard Memorial Scholarship Fund
The Association des benevoles HRSRH Volunteer Association Bursary
The Hartman Awards
Dr. Edna L. Moore Graduation Scholarship
In-course Awards
Entrance Scholarships (Basic scholarships)
Entrance Scholarships (Major scholarships)
The BDC Prize for Outstanding Entrepreneurial Activity
James McGill Awards
University Scholarships Fund
ATLANTIC PROVINCES ENTRANCE SCHOLARSHIP
BETA SIGMA PHI BURSARY
BLACKWOOD CONVOCATION PRIZE IN MICROBIOLOGY
Centre D'insemination Artificielle Du Quebec (Ciaq) Inc. Award
CFUW STE. ANNE DE BELLEVUE AWARD
CLASS OF 1953 BOOK PRIZE
COLONIZATION SOCIETY'S BURSARIES
DOROTHY NEWTON SWALES PRIZE
E.D. FOODS LTD. AWARD
Ellin Beit-Speyer Scholarships
EMILE A. LODS MEMORIAL PRIZE
GEORGE DION MEMORIAL SCHOLARSHIP
GERRY FRIARS UNDERGRADUATE RESEARCH CONVOCATION AWARD
GUY PROULX MEMORIAL PRIZE
HOLLIS J.M. FISKE SCHOLARSHIPS
INSTITUT CANADIEN DE SCIENCE ET TECHNOLOGIE ALIMENTAIRES PRIZES
JAMES H. COOPER MEMORIAL SCHOLARSHIP
JANE B. SULLIVAN SCHOLARSHIP
JANE RICH SCHOLARSHIP
JANET MORISON ROBB BURSARIES FOR WOMEN
JARDINE BURSARIES
Jean Brown Award
JOHN DEERE SCHOLARSHIP
LEWIS A. FISCHER MEMORIAL CONVOCATION AWARD
MACDONALD BRANCH OF THE MCGILL ALUMNI ASSOCIATION SCHOLARSHIPS
MACDONALD CLASS OF 1952 "SPIRIT OF MACDONALD" SCHOLARSHIP
MACDONALD CLASS OF 1954 SCHOLARSHIP
MARGARET A. MILTON MEMORIAL PRIZE
MARGARET S. MCCREADY MEMORIAL PRIZE
Mary Emily Brown Entrance Scholarships
MRS. ALFRED WATT MEMORIAL PRIZE