Bookmark and Share Scholarships
Wendy Goss Memorial
Eagle Professional Resources Inc.
Colin Main Memorial
Ernie G. Rose
C.M. "Tobe" Mitchell
SAIT Information Systems
Fred Waddington Memorial
Kay Rackett Memorial
Keith M. Watt Memorial
Britamco Club Silver Anniversary
CTSR
Sylvie Allan Fine Arts
Malibu's Friend
Nortel Networks
Alberta Weekly Newspapers Association
Petroleum Communication Foundation
Alberta Association of Library Technicians
Library Association of Alberta
Cameron J Smith
Marg and Gary Kerr
Robyn Sheppard Memorial
Western Association of Broadcasters
X92.9
Mark Gutwald Memorial
Operations Management Technology Student Society and Alumni
W.A. Kermack Memorial
Harold Craigmile Memorial
Stampede City Model A Ford Club - Gord Watt
Association for Advancement of Cost Engineers International
George Klassen Memorial
Standen's Limited
Canadian Welding Society
Morgan Chetty Machinist and Welding
M.W. Cozart - Praxair Canada Inc.
Rae Engineering Achievement
Canadian Professional Logistics Institute
Bill Pratt
Bruce Pratt Memorial
Field Aviation Company Inc.
Ted and Enid Jansen
Ben Radsma Memorial
Calgary Motor Dealers' Association Entrance
Carstar Automotive Canada - Rising Star
Duffin Family
Paul Patterson
Chevrolet Challenge
City of Calgary Fleet Services Department
Motor Dealers' Association Education Foundation
Finning (Canada) - Caterpillar Excellence
Earl Corbett AIA Southern Alberta
Railway Association of Canada
Recreational Vehicle Dealers Association of Alberta (RVDA) - Paul Sinclair
Local 113 Scholarship
UCFV PRESIDENT'S ENTRANCE SCHOLARSHIP
UCFV STUDENT UNION SOCIETY HIGH SCHOOL AWARD
NEILL MACGREGOR MEMORIAL ENTRANCE SCHOLARSHIP
ABBOTSFORD POLICE FAMILY MEMBER ENDOWMENT SCHOLARSHIP
AGASSIZ-HARRISON ENDOWMENT SCHOLARSHIP
ALUMNI ASSOCIATION GRADUATE ANNUAL SCHOLARSHIP
ALUMNI ASSOCIATION ENDOWMENT SCHOLARSHIP
AMABILE GIACOMAZZI ENDOWMENT SCHOLARSHIP IN PROFESSIONAL COOK TRAINING
AMERICAN ASSOCIATION OF GEOGRAPHERS ANNUAL SCHOLARSHIP
ASIS ENDOWMENT SCHOLARSHIP
AMNESTY INTERNATIONAL GROUP 163 ENDOWMENT SCHOLARSHIP
APPLIED BUSINESS TECHNOLOGY EXCELLENCE SCHOLARSHIP
B.C. ASSOCIATION OF SOCIAL WORKERS' ANNUAL SCHOLARSHIP
B.C. LIBRARY ASSOCIATION ANNUAL SCHOLARSHIP
BETTY URQUHART ENDOWMENT SCHOLARSHIP
BILL HARRIS ENDOWMENT SCHOLARSHIP
BLACK PRESS LOWER MAINLAND ENDOWMENT SCHOLARSHIP
BMO BANK OF MONTREAL ANNUAL SCHOLARSHIP IN BUSINESS ADMINISTRATION
CANADIAN DAUGHTERS' LEAGUE NATIONAL ENDOWMENT SCHOLARSHIP
CHARTERED ACCOUNTANTS' EDUCATION FOUNDATION SCHOLARSHIP
THE CHILLIWACK GARDEN CLUB MILLENNIUM ENDOWMENT SCHOLARSHIP
CHILLIWACK PLAYERS GUILD ANNUAL SCHOLARSHIP
COMPASS GROUP CANADA ENDOWMENT SCHOLARSHIP FOR EXCELLENCE IN STUDENT LEADERSHIP
CONAIR GROUP INC. ENDOWMENT SCHOLARSHIP FOR AVIATION DIPLOMA
CONAIR GROUP INC. ENDOWMENT SCHOLARSHIP FOR BACHELOR OF BUSINESS ADMINISTRATION IN AVIATION
CONSTANCE BARBER NEWBY MEMORIAL HISTORY ENDOWMENT SCHOLARSHIP
CRIMINAL JUSTICE GRADUATE STUDIES ENDOWMENT SCHOLARSHIP
DARREN EVANS MEMORIAL ENDOWMENT SCHOLARSHIP
DAVID B. HINDS MEMORIAL ANNUAL SCHOLARSHIP
THE DENBOW TRANSPORT ENDOWMENT SCHOLARSHIP
THE DICK BATE ENDOWMENT SCHOLARSHIP
THE DOUG HYNDMAN MEMORIAL ENDOWMENT SCHOLARSHIP
DOUG NICOL MEMORIAL ANNUAL SCHOLARSHIP IN GEOGRAPHY
EXERCISE SCIENCE ENDOWMENT SCHOLARSHIP
FRASER VALLEY WE CARE HOME HEALTH SERVICES ANNUAL SCHOLARSHIP
HARNAM SINGH HARI MEMORIAL ANNUAL SCHOLARSHIP
HIGH ACHIEVEMENT IN FIRST YEAR BIOLOGY
HIGH ACHIEVEMENT IN THIRD YEAR BIOLOGY
HSBC ENDOWMENT SCHOLARSHIPS
INNOVATION IN FASHION ILLUSTRATION AWARD
INSTITUTE FOR SAFE SCHOOLS RESEARCH ON INCLUSIVE EDUCATION ANNUAL SCHOLARSHIP
INTERNATIONAL CO-OP STUDENT ANNUAL LEADERSHIP AWARD
JOAN AND BRENDA BISHOP MEMORIAL ENDOWMENT SCHOLARSHIP
KALVINDER GAKHAL AND ROGER SARAN MEMORIAL ENDOWMENT SCHOLARSHIP
KINESIOLOGY AND PHYSICAL EDUCATION STUDENT ASSOCIATION LEADERSHIP AWARD
LAVERNE ADAMS FIRST NATIONS ENDOWMENT SCHOLARSHIP IN THEATRE
LENS & SHUTTER ANNUAL SCHOLARSHIP
LINDA RIVA MEMORIAL ENDOWMENT SCHOLARSHIP FOR WOMEN IN MATHEMATICS
MARGARET ORMSBY PRIZE FOR THE BEST ESSAY IN BRITISH COLUMBIA HISTORY
MARIAN DYCK SCHOLARSHIP IN TRADES
MART KENNEY - EASTER SEAL ENDOWMENT SCHOLARSHIP
MINTER ENDOWMENT SCHOLARSHIP
MIRCHO and JANINA JAKOBOW MEMORIAL ENDOWMENT SCHOLARSHIP
MODERN LANGUAGES INSTITUTE SCHOLARSHIP IN FRENCH STUDIES
PHILIP WALTER MEMORIAL ENDOWMENT SCHOLARSHIP
PHYSICS EXCELLENCE ANNUAL SCHOLARSHIP - BEST 1st YEAR STUDENT
PHYSICS EXCELLENCE ANNUAL SCHOLARSHIP - BEST 2nd YEAR STUDENT
PHYSICS EXCELLENCE ANNUAL SCHOLARSHIP - BEST 3rd YEAR STUDENT
PLEASANT VIEW CARE HOME ANNUAL SCHOLARSHIP
RANDY HUBER MEMORIAL ENDOWMENT SCHOLARSHIP IN FASHION DESIGN
RISA DEVERELL-BEATON MEMORIAL ENDOWMENT SCHOLARSHIP
RISE AND SHINE TOASTMASTERS' ANNUAL SCHOLARSHIP
ROD COOPER ENDOWMENT SCHOLARSHIP IN THEATRE
ROTARY CLUB OF CHILLIWACK TWO YEAR ANNUAL SCHOLARSHIP
SKYE MacDONALD MEMORIAL ENDOWMENT SCHOLARSHIP IN THEATRE
SOCIETY OF VOCATIONAL INSTRUCTORS ENDOWMENT SCHOLARSHIP
SUSAN WITTER ENDOWMENT SCHOLARSHIP
TD CANADA TRUST ENDOWMENT SCHOLARSHIP FOR CHILD AND YOUTH CARE
TD CANADA TRUST ENDOWMENT SCHOLARSHIP FOR STUDIES RELATED TO THE ENVIRONMENT
THEATRE STUDENTS ASSOCIATION ANNUAL SCHOLARSHIP
THIS BUSINESS OF AVIATION ENDOWMENT LEADERSHIP AWARD
UCFV ENDOWMENT SCHOLARSHIP FOR STUDENTS WITH DISABILITIES
UNIVERSITY WOMEN'S CLUB OF CHILLIWACK MEMORIAL ENDOWMENT SCHOLARSHIP
THE UPPER FRASER VALLEY DENTAL HYGIENISTS SOCIETY ENDOWMENT SCHOLARSHIP
THE WALTER WESLOWSKY MEMORIAL ENDOWMENT SCHOLARSHIP
B.C. LUNG ASSOCIATION NURSING ANNUAL BURSARY
B.C. MEDICAL SERVICES FOUNDATION ANNUAL BURSARY IN NURSING
BETTY URQUHART ENDOWMENT BURSARY
CHILLIWACK FOUNDATION ANNUAL BURSARIES
CREDIT UNION FOUNDATION OF BRITISH COLUMBIA ANNUAL BURSARY
ERIC MILES MEMORIAL ENDOWMENT BURSARY
IRENE KELLEHER MEMORIAL ENDOWMENT BURSARY
JACQUELINE AND ROB ASHBY ANNUAL BURSARY
KEITH AND MARGARET (FANE) RUTLEDGE ENDOWMENT BURSARY IN AIRCRAFT STRUCTURES
LLOWYN LEGACY FOUNDATION ANNUAL BURSARY
MARC BOESEN MEMORIAL ANNUAL BURSARY IN DENTAL HYGIENE
MUTUAL FIRE INSURANCE OF BRITISH COLUMBIA ANNUAL BURSARY
BARRY SULLIVAN Q. C. MEMORIAL BURSARY
Academic Excellence Scholarship
Scholastic Distinction Scholarship
Eldon Foote Track and Field Scholarship
International Baccalaureate Diploma Scholarship
Advanced Placement Scholarship
75th Anniversary Human Ecology Leadership Scholarship
Bar None Entrance Leadership Award
Bar None Entrance Leadership Scholarships
Serecon Consulting Group Leadership Scholarship
BL Montgomery Scholarship in Engineering
ACFA (Association canadienne-francaise de l'Alberta) Award
Birks Family Foundation Leadership Award
CN Scholarship
Department of Mathematical Sciences Academic Excellence Scholarships
EZ Rock 104.9 FM Prizes
Edmonton Musical Club Scholarship in Music
Hrapko Family Scholarship in Music
ATCO Gas Award
Norseman Pontiac Buick GMC Ltd Award
Ofrim Project Management Inc Award
Undergraduate Academic Scholarship
Canative Housing Corporation Aboriginal Bursaries
Dorothy Leslie Memorial Award
Dr William Morrison MacKay Memorial Award
New Sun Joy Harvie Maclaren Award
Ralph and Isabel Steinhauer Scholarship
Agricultural/Food Business Management Scholarship
Agriculture Class of 1950 Bar None 2nd Year Leadership Award
Alberta Branch, Canadian Seed Growers Association Scholarship
Alberta Canola Producers Commission Award
Alberta Chicken Producers Awards
Alberta Egg Producers Undergraduate Prizes
Alberta Hatchery Association Leadership Award
Alberta Home Economics Association - Calgary Branch Scholarship
Alberta Institute of Agrologists Scholarship
Alberta Poultry Industry Council Award
Alberta-Pacific Spring Field School Award
Brent and Dolores Andressen Award in Water Conservation and Environmental Science
Bar None Transfer Leadership Scholarships
Len Bauer Bar None Undergraduate Leadership Scholarship
Christopher Bayduza Memorial Award
Jim Beck Prize in Forest Management
Ellen and Petrus Berg Family Bar None Award
Trent Bouchard Memorial Award
Beverley A Burns Scholarship in Veterinary Medicine
Canadian Association of Petroleum Producers Scholarship in Environmental and Conservation Sciences
Canadian Institute of Forestry Rocky Mountain Section Book Prize
Don and Ruth Clandinin Scholarship in Poultry Science
Frank A Coates Memorial Prize
College of Alberta Professional Foresters Prize in Forest Measurements
College of Alberta Professional Foresters Prize in Silviculture
Commercial Solutions Inc Spring Camp Prize
John Richard and Sam Copithorne Centennial Scholarship
Elizabeth Donald Bar None Scholarship for Integrated Dietetic Internship in Rural Alberta
Elizabeth Donald Scholarship in Human Nutrition
Audrey Dundas Award in Administrative Dietetics
Edmonton and District Quilters Guild Award
Edmonton Branch Alberta Institute of Agrologists Award in Agriculture
Roy Herbert Ennismore Scholarship in Agriculture