Bookmark and Share Scholarships
Malaspina University-College Entrance Award for Students with Disabilities
Nora Fulton Gibson Entrance Awards
Rotary Club of Parksville Entrance Award
Malaspina University-College Degree Entrance Scholarships
Associated Canadian Travelers Award
BMO Bank of Montreal Awards for Aboriginal Students
Canadian Federation of University Women - Cowichan Valley Award
Canadian Federation of University Women - Nanaimo Scholarship
Canadian Information Processing Society Award
CanWest Global Communications Scholarship
Cloverdale Paint Award
Coastal Community Credit Union Award
Cowichan Campus Memorial Award
Cowichan Dogwoods Chapter of the IODE Award
David & Margaret Bradbury Award
David Yates Award
Dr. Prem Shanker Award
Garfield Weston Merit Scholarships - Upper Year Awards
Gerry Robbins Memorial Award
Global Studies Award
Irving K. Barber Scholarships
Jim & Vi Kenefick Award
Jim Cox Memorial Award
Leanne Johnson Memorial Award
Lorne Ball Memorial Award
Lt. Col. Norman Bunnin, MBE Award
Malaspina Students' Union Award - Powell River
Malaspina Students' Union Continuing Student Award - Powell River
Malaspina University-College Graduation Awards
Margaret J. Brown Memorial Award
Marjorie Lewis Bunnin Award
Mike Coleman Award for Citizenship
Minerva Foundation Awards for BC Women
Patricia Hadaway Awards
Real Estate Foundation of BC Award
Real Estate Foundation of BC Scholarship
Robert Ross Memorial Scholarship
Robyn Muir Memorial Award
Rotary Club of Nanaimo - Helmut Graf International Awards
Rotary Club of Nanaimo North Award
Zonta Club of Nanaimo Scholarship
BC Hydro Endowment Award
Judith Arnold Awards
Kiwanis Sunrisers Special Needs Awards
Malaspina University-College Entrance Award for Students with Disabilities
Malaspina University-College Scholarship for Students with Disabilities
CGA Academic Excellence Scholarship
CGA Continuing Education Tuition Scholarships
Coast Realty Award
Jim Huard Jr. Memorial Awards
Ladysmith Women's Business Network Award
Nanaimo Women's Business Network Business Award
Oceanside Women's Business Network Award
Sabo Cross Accounting Scholarship
Fred Clozza Memorial Awards
Westguard / Securiguard Award
John Rostron Award
Marianne van Toor ABE Awards
Mary Garland Coleman Prize in Lyric Poetry
Richard W. Johnston ABE Awards
Aerie Luxury Resort Awards
BakeMark Canada Award
Bakers Association of BC Scholarship
Canadian Hospitality Foundation Culinary Excellence Award
Canterbury Food Service Award
Culinary Arts Awards
David & Maureen Thomas Culinary Arts Award
DRC Culinary Arts Awards
Lentia Enterprises Ltd. Scholarship
Pacific Rim Academy of Chefs Awards
Pepsi Bottling Group (Canada) Co. Culinary Arts Awards
Powell River Campus Culinary Arts Academic Achievement Award
Early Childhood Educators of BC Scholarship
Margaret Mitchell Scholarship
Annie May Beck Education Awards
Central Island Certified Dental Assistants Society Team Player Award
Donna Blackhall-Pearce Award for Professionalism
Nanaimo & District Dental Society Award
BCTF Maxwell A. Cameron Memorial Award
Irene Shoop Memorial Awards
Aurora NanoDevices Award
Herold Engineering Award
Barry Broadfoot Awards for Journalism/Creative Non-Fiction
Bill Juby Award
Helen "Nellie" Keigan Memorial Award
Jason Mayes Memorial Award
Jason Peskanovich Memorial Award
Kevin Roberts Poetry Award
L.C. Parkin Memorial Award
Mary Garland Coleman Prize in Lyric Poetry
Myrtle Bergren Creative Writing Award
CEI Architecture Interior Design Scholarship
Edith Lenhart & Norah Moffat Award
Jumpin' Java Coffee Express Purchase Award
Shakespeare Cup Award
Warner Hewer Newton Memorial Award & Purchase Prize
Al Fowler Memorial Scholarship
Cultured Crustacean Award
Don Duncan Memorial Award
Eunice Lam Award
Limberis Seafood Processing Ltd. Award
PRAqua Aquaculture Scholarship
William E. Ricker Memorial Scholarship
Coastal Cruising Supervisors Task Force Scholarship
C.S. Buzzard Scholarship
Don F. Hammond Scholarship
Hoo Hoo Club Awards
Ken Haley Memorial Fire Protection Award
Lake Cowichan Combined Fire Organization Awards
Nicholas Plecas Forest Resources Scholarship
PRT Silviculture Scholarship
Doreen Parken Memorial Award
Muriel Rhodes Memorial Award
Royal Canadian Legion Branch 257 - Alice Hobbs Health and Human Services Award
Victor Cowley Memorial Award
Bygone Books Award for History
Dr. Gregory Heide Scholarship
Effie Galena Kilpatrick Scholarship
Karr History Scholarship
Margaret Ormsby Essay Prize
Nanaimo Historical Society's Ethel Barraclough Memorial History Award
Betty & Doug Jones Scholarships
Grace McDermid-Osolin Memorial Award
Ladysmith Saltair Garden Club Award
Milner Gardens & Woodland Landscape Award
Mount Arrowsmith Rhododendron Society Award
Mount Klitsa Garden Club Horticultural Award
Nanaimo Horticultural Society Scholarship
Nanaimo Rhododendron Society Award
BC Restaurant & Foodservices Association Scholarship (1st Year)
Dr. Carl Opgaard Scholarship
Edith Emerson Memorial Scholarship in Music
George & Daisy Fraser Awards in Music
Gregory Allan Tucker Memorial Music Award
Vernis Whisker Classical Music Award
Barbara Meyer Memorial Scholarship
Ralph Pomphrey Memorial Award
Terry & Judy Napper Award
Lisa O' Donnell Memorial Award
M.C. Sutherland Memorial Award
Recreation and Tourism Award
Nanaimo Fish & Game Protective Association: Ernie Johnson Memorial Awards
Salisbury/Knight RMOT Award
Applied Business Technology Program Faculty Award
Berk's Intertruck Award
Canadian Association of Equipment Distributors Award
Coast Salish Employment & Training Society Award
Finning/Caterpillar Award
George Nielsen Award
Jack & Kathleen Brodie Award
Kla How Ya Social Club - A. Rod Glen Memorial Award
Lionel Hennessy Award
Nanaimo Chapter IAAP Award
Pat Madill Memorial Scholarship
Ray Hindle Award
Rotary Club of Nanaimo North - Frank Gregory Award
Royal Canadian Legion Branch 257 - Alice Hobbs Trades Award
Ted Stroyan Memorial Scholarship
William B. Somerville Memorial Award
Chilco Bursary
Coastal Community Credit Union Bursary
Cowichan 1952 Graduating Class Bursary
Cowichan Campus Endowment Bursary
Cowichan Dogwoods Chapter of the IODE Bursary
CUPE Local 1858 Bursary
District 69 Benevolent Association Bursary
Doris Fineday Memorial Bursary
Dr. Prem Shanker Bursary
Frank Ney Memorial Bursary
Nora Mitchell Bursary
Powell River Women's Network Bursary
Rick Davidson Memorial Bursary
Fred Clozza Memorial Bursary
Pat & Les Dickason Teacher Education Bursary
Bob Jones Silviculture Bursary
Edna Lucy Woodcock Nursing Bursary
John MacKay Memorial Bursary
Nursing Bursary
Phyllis Hargrave Memorial Bursary
Recreation & Tourism Bursary
Bob & Karen Lane Bursary
Dr. Dane Wray Memorial Bursary
Carl Beaulieu Memorial Bursary
Ken Kitchen Memorial Bursary
Nanaimo & Duncan District Labour Memorial Society Bursary
Ryan McDonald Memorial Bursary
CUPE Local 1858 Bursary
Royal Canadian Legion, Branch 10 Bursary
Erma Klassoff Memorial Bursary
Dr. Alan Hall Memorial Bursary
Otilya & Thomas Ploos Van Amstel Bursary
The John C. MacIsaac Memorial Bursary
The Peter Wong Memorial Bursary
The World Rock Boring Association of Canada Bursary in Mining Engineering
The Falconbridge Ltd./ Noranda Bursaries
The Masha Krupenich/Frosia Izhikova Award in Modern Languages
The Rio Algom Limited Bursaries
The Kelly Ann Henderson Memorial Bursary
The Michael D. Turner Bursary
The CIBC Wood Gundy Children's Miracle Bursaries