Bookmark and Share Scholarships
Fort Nelson Campus ABE Instructor Selection Award
Fort Nelson Campus Staff and Alumni Award
Fort Nelson Rotary Club
Fort St. John Elks Lodge #288
Fort St. John L.A.N.D. Transport Award
Fort St. John Lions Club Award
Fred den Ouden Memorial Award
Gus Keilbart Memorial Award
Harley Lindley Memorial Scholarship
Heritage North Consulting Ltd./Jimmy Fields Memorial Award
Jack and Clarice Baker Award
Jamie Lukan Memorial Award
Johnny Tashoots Memorial Award
Kin Club of Dawson Creek Award
Laurie Markling Nursing Award
Lois Roberts Memorial Award
MCFD Resiliency Award
Morris Bahm Memorial Award - AME
Morris Bahm Memorial Award - Outdoor Studies
Nikki MacDonald Memorial Award
NLC Award of Excellence
North Peace Savings & Credit Union Business Management Award
Northern Rockies Regional District
Northland Insurance Services Award
Oil and Gas Commission Award
Pacific Northern Gas (NE) Award
Petro Canada Scholarship in Land & Resource Management
Read's Books Award
Real Estate Foundation of BC Awards
Robbie Stevenson Award
Roy Cunningham Memorial Award (Aboriginal)
Society of Vocational Instructors of BC Award
South Peace Community Resources Award
Swanberg Bros. Trucking Ltd. Applied Business Technology Award
Talisman Forest Resources Technology Award
Talisman Forest Resources Technology Award (Aboriginal)
Talisman Land and Resource Management Award
Talisman Oil and Gas Field Operations Award
University of Northern BC Award for Academic Writing
Westcoast Energy Instrumentation Achievement Award
William and Mary Wanka Art Promotion Award
William and Mary Wanka History Prize
William and Mary Wanka Visual Arts Award
NORTHWEST COMMUNITY COLLEGE ENTRANCE SCHOLARSHIPS
Alcan Bursary Fund
B.C. Hydro Bursary
Credit Union Pioneers' Memorial Bursary
Lucille Sutherland Bursary
Golden Spruce Awards
Knox United Church Bursary Fund
Prince Rupert Rotary Bursary Fund
Certified Management Accountants Society of B.C.
John Hiom Memorial Scholarship
Made in the North Awards
Patrick J. Hayes Memorial Award
Peter Weber Memorial Award
Vera Henry Memorial Award
Freda Diesing Award
MAKE CHILDREN FIRST BURSARIES
MAKE CHILDREN FIRST SCHOLARSHIPS
Outstanding Doctoral Dissertation Award
Henkin Conference Scholarship
Clara Gould Abercrombie Memorial Bursary
Olive and B.K. (Keith) Acton Memorial Bursary
Evan Adams Health Sciences Bursary
Agricultural Bursary
Faculty of Agricultural Sciences Bursary
Francis Alexander Memorial Scholarship
UBC Alumni Meloche Monnex Scholarship
Mabelle Andison Prize
Faculty of Applied Science Prize for Academic Excellence
Arts Undergraduate Society Bursary
Association of Professional Engineers and Geoscientists Victoria Branch Bursary
ATTARIWALA-DLEY PRIZE
Ranjit Singh Azad Memorial Scholarship
Helen L. Balfour Prize
Charles and Jane Banks Entrance Scholarship
A. F. Barss Prize in Horticulture
Ellen L. Bateman Bursary in Social Work
B.C. Council of Garden Clubs Rose Bancroft Scholarship
B.C. Medical Services Foundation First Nations Scholarship
Harry R. Bell Scholarship
Joel Bert Memorial Scholarship
Ahmad Bhimani Memorial Scholarship
Biely Memorial Scholarship
Jacob Biely Scholarship
Helen J. K. Bishop Memorial Bursary
Nora Black Memorial Scholarship
Karen Bomstead Memorial Scholarship in Piano
P. A. Boving Prize in Agriculture
Alice Diane Bray Memorial Bursary in Nursing
Alice Diane Bray Memorial Scholarship in Nursing
Brissenden Scholarship in Humanities
Brissenden Scholarship
British Columbia 1958 Centennial Scholarship
British Columbia Institute of Agrologists Scholarship
Botany and Zoology Student Research Award
Mary Ellen Narod Memorial Scholarship
CanWest Global Centre Graduating Prize
Jack and Lorna Hambleton Memorial Award
Ian Mills Fine Arts Bursary
John D'Eathe Award in Real Estate
Mortgage Investment Association of B.C. Scholarship
A. George Oikawa Scholarship
Real Estate Council Scholarship
Real Estate Board of Greater Vancouver Irwin Davis Prize
Real Estate Board of Greater Vancouver Douglas P. Woodley Memorial Scholarship
Granville Mayall Memorial Scholarship
Vancouver Women's Transportation Club - Oswald Crawford Bursary
Yvonne Firkins Prize
IODE Fine Arts Foundation Scholarship
Peter Loeffler Memorial Prize
Michael McQueen Scholarship
Guichon Family Award
D. G. Laird Prize in Soil Science
G. G. Moe Prize in Agronomy
C. A. Rowles Alumni Scholarship
Kurt and Anne Paulus Memorial Scholarship in Sociology
University Women's Club of Vancouver Mary Kelly Memorial Bursary
T. Halpert-Scanderbeg Memorial Prize
Gabriel L. Allard Memorial Bursary in Computer Science
Association of Professional Engineers and Geoscientists of B.C. Scholarship in Geoscience
Margaret E. Barr Scholarship
Edgar C. Black Memorial Prize in Honours Physiology
Joseph E. Bryant Scholarship in Science
Charles Larre Memorial Graduating Prize
J. M. Carr Memorial Scholarship
Class Act Bursary in Biochemistry and Molecular Biology
Arthur Crooker Prize
Family and Nutritional Sciences Bursary
Norman Richard Ferguson Memorial Bursary
Charlotte Froese Fischer Student Mobility Award in Science
Freleigh Fitz and Agnes A. Osborne Memorial Bursary
Ulrich Freybe Memorial Scholarship in Food, Nutrition and Health
Graduating Class of Forestry 1957 Prize
Geography Alumni Scholarship
Kelly and Diane Gibney Bursary in Science
Chan and Peggy Gunn Prize
Aldyen Hamber Scholarship
Walter G. Hardwick Scholarship in Urban Studies
Thomas and Evelyn Hebb Memorial Scholarship
Kurt Henze Memorial Prize
Jamie Smith Memorial Award
Charlie and Sue Johnson Forestry Entrance Scholarship
Roy Jure Memorial Bursary in Earth and Ocean Sciences
Janet Ketcham Scholarship
Mann Kuan Scholarship
Jeanette Lindsay Memorial Bursary
London Drugs Scholarship
W. H. MacInnes Scholarship in Physics and Mathematics
Elizabeth McNevin Memorial Bursary
David Maw Scholarship
Right Honourable Don Mazankowski Scholarship
William McArthur Memorial Bursary
Markus Meister Memorial Prize in Computer Science
Messing Family Bursary in Science
David Miller Memorial Bursary
Moosa Essop Mia and Shera Tavaria Mia Memorial Bursary
Native Brotherhood of B.C. Jubilee Scholarship
Joan le Nobel Prize in Environmental Sciences
Ian T. Okabe Prize in Climatology
Orbital Technologies Award in Computer Science
Mildred Catherine Orr Memorial Scholarship in Family and Nutritional Sciences
Pacific Regeneration Technologies Inc. Silviculture Scholarship
Sperry Phillips Memorial Bursary
Robert and Kazuko Barker Award
Lawrence Roberts Mathematics Entrance Scholarship
Larry Roberts Science One Memorial Scholarship
Kenneth S. Russell Memorial Scholarship
David Shum Memorial Prize in Computer Science
Dr. A. C. Skerl Memorial Scholarship in Geology
Thomas M. C. Taylor Prize in Botany
Kinder Morgan Canada Inc. Bursary
Bonnie Colleen Thurston Memorial Bursary
E. Bruce Tregunna Prize in Plant Physiology
Victoria Home Economics and Dietetic Association Bursary
Volkoff Scholarship in Science
Dr. Chi-Kit Wat Scholarship
G. C. Webber Memorial Prize
Dr. Christopher Westerman Memorial Scholarship
Arthur Whitehead Memorial Science One Scholarship
Bruce Woodsworth Bursary in Geology
Dennis Molnar Graduate Student Travel Scholarship in Classical, Near Eastern & Religious Studies
Belle Mulholland Memorial Prize in Religious Studies
Universal Buddhist Temple Scholarship
Dan F. Wilson Memorial Bursary in Religious Studies
Jean Bolocan Memorial Prize
Chien's Cultural Foundation Bursary
Class Act Bursary in Political Science
Balbinder Singh Dodd Bursary
Hector Gordon Munro Scholarship in Political Science
Sydney Elizabeth Price Memorial Bursary
Arnold Webster Memorial Scholarship
Kevin Wells Prize
A. F. Barss Prize in Horticulture
F. E. Buck Prize in Ornamental Horticulture
Dr. H. R. MacCarthy Bursary in Plant Science
Gordon Robert Smith Scholarship
David Nairne Memorial Scholarship
H. Peter Oberlander Medal and Prize