Bookmark and Share Scholarships
BC Radilogical Society Entrance Award
BCIT Board of Governor's Entrance Awards for Bachelor's Degrees
BCIT Pulp and Paper Entrance Awards
CTV Entrance Award
Allan G. Goodbrand Memorial Entrance Awards
Oracle Corporation Vancouver Entrance Award
TimberWest Forest Corp. Entrance Award
The BCIT Staff - High Tech, High Promise Capital Campaign Entrance Award
IBEW Local 2034 - CFL Manitoba Council Commemorative Scholarship
Manitoba Government Employees Association BUNASA Local 2003 Scholarship
Xerox Canada Award
Manitoba Industry, Economic Development and Mines Bursaries in Geology
Scotiabank Scholarship for Aboriginal students in financial need
Manitoba Blue Cross Bursary for Students with Special Needs
Manitoba Blue Cross Entrance Bursary
J.R.C. Evans Masonic Bursary
The Bolen Books English Essay Award
Geography Faculty Award
MDS-Metro Award in Memory of Dr. Garth Walther: Applied Chemistry & Biotechnology Program
Associate of Science Degree Award ~ Second Year
Jim Mugford Mathematics Award
Florence Montgomery Scholarship
Garland Commercial Ranges Scholarships
D'Angelo Brands Scholarship
Cara Operations Scholarship
Granite Club Scholarship
The Garland Group Scholarship
George Brown College Scholarship
Yum! Restaurants International (Canada) Culinary (2-Year Program) Scholarship
Academic Entrance Scholarships
Entrance Scholarships
Cognos Scholarships
Scholarships for Transfer Students
Dr.Thomas Betz Memorial Scholarship
J.P. Bickell Foundation Scholarships
The Colonel John By Award for History
Lord Dundonald Chapter, I.O.D.E. Scholarship
Enrichment Mini-Course Scholarship
Ernst & Young Award
IEEE Canadian Foundation Scholarship
Kipling Award
Arthur Kroeger College National Scholarship
Helen Nininger Scholarship in Music
Ontario Association of Architects Awards
Ontario Professional Engineers Foundation for Education Fund; Entrance Scholarships
Ottawa Citizen Scholarship in Journalism
Prince Memorial Achievement Award
Herman and Zelda Roodman Award in Journalism
E. Norman Smith Memorial Award
Kenneth Tang Memorial Scholarship
Naida Waite Undergraduate Scholarships
Norman and Carole Zagerman Varsity Basketball Scholarship
Graduate Student Research Bursary
Ontario Graduate Scholarships in Science and Technology
Undergraduate Student Research Awards (USRA)
Industrial Innovation Scholarships (IIS) Master's Level
University Transfer Scholarship
Concordia Students' Association Award
Carl J. Hennig Memorial Scholarship
K. T. W. Scholarship
Mature Students' Association Scholarship
Elaine Susan Margaret Miller Memorial Scholarship
Lottie Mohr Memorial Bursary
Yvonne Pitts Women's Bursary
Mildred Rowe Weston Memorial Bursary
Royal Bank Scholarship
TEAL Mary Ashworth Scholarship
Simon Fraser Scholarship
Simon Fraser Alumni Leadership Scholarship
International Summit Scholarships
Kenneth Strand National Scholarships
Honourable William H. Hamilton Scholarships
Phi Theta Kappa International $3,500 Summit Scholarships
Special Graduate Entrance Scholarship (SGES)
President's Ph.D. Research Stipend
The Robert K. Brown Scholarship
The Minerva Scholarships
The Scotiabank Scholarship
Emergency Preparedness for Industry & Commerce Council (EPICC) Bursary
THE ALUMNI ASSOCIATION OF LAKEHEAD UNIVERSITY
The National Deans' Entrance Scholarships for Excellence
The India-Canada Association of Sudbury Scholarship
The L.U. French Immersion Scholarships
The Thomas Balfe Memorial Award
The Anne Crichton-George Scholarships
The Senator Rheal Belisle Scholarships
The IODE Susan MacLachlan Memorial Award
The Elizabeth Burton Award
The Canadian Federation of University Women - Sudbury Awards
The Joe Fabbro Memorial Award
The Herbert Babiasch Memorial Award
Mr. Sub Scholarship
Theatre Action Helene Gravel Scholarship
Florian Robillard Memorial Awards
The Marc St-Laurent Memorial Scholarship
The Edwin J. Wiley Scholarship
The Dr. M. Yousaf Memorial Scholarship in Mathematics
The Pada Memorial Scholarship Fund
Sudbury and District Chartered Accountants Association Scholarship
The Purchasing-Management Association of Canada (Sudbury District) Scholarship
L.U. - Louise de Kiriline Lawrence Scholarships
The Carl and Lyle Sanders Scholarships
The Horace J. Fraser Scholarship
Herold Engineering Entrance Award
Nora Fulton Gibson Entrance Awards
Royal Bank Award (Parksville/Qualicum)
Malaspina University-College Board Members Award
Malaspina University-College Education Degree Entrance Scholarships
Anthropology Club Awards
Canada Millennium Scholarship Foundation National In-Course Awards
Cloverdale Paint Award
Cyril S. White & Family Award
David Yates Award
Dr. Prem Shanker Award
Gerry Goodwin Memorial Scholarships
Gerry Robbins Memorial Award
Irving K. Barber Scholarships
Jim & Vi Kenefick Award
Jim Cox Memorial Award
Malaspina Students' Union Award - Powell River
Malaspina Students' Union Continuing Student Award - Powell River
Malaspina University-College Scholarships for Academic Excellence
Margaret J. Brown Memorial Award
Mid-Island Co-Op Award
Mike Coleman Award for Citizenship
Nanaimo Riptide Swim Team Alumni Award
Ramsay Lampman Rhodes Award
Real Estate Foundation of BC Award
Robert Ross Memorial Scholarship
Robyn Muir Memorial Award
Rotary Club of Nanaimo - Helmut Graf International Awards
Rotary Club of Nanaimo North Award
Royal Bank Awards
Judith Arnold Awards
Kiwanis Sunrisers Special Needs Awards
CGA Continuing Education Tuition Scholarships
Dana Spicer Bertrand Memorial Scholarship
Jim Huard Jr. Memorial Awards
Kerm Culham Business Award
Nanaimo Women's Business Network Award
Dianne Dale Award
Westguard / Securiguard Award
John Rostron Award
Powell River Campus Student Services Award
Bakers Association of BC Scholarship
Powell River Campus Culinary Arts Academic Achievement Award
Nanaimo & District Dental Society Award
Barry Broadfoot Awards for Journalism/Creative Non-Fiction
Bill Juby Award
Jason Mayes Memorial Award
Kevin Roberts Poetry Award
Mary Garland Coleman Prize in Lyric Poetry
Morris Donaldson Memorial Scholarships
Myrtle Bergren Creative Writing Award
Pat Bevan Scholarship in Creative Writing - Fiction
Apollo Award
Edward Goodall Scholarship in Painting
Graphic Office Interiors/Steelcase Awards
Nicholas Plecas Aquaculture Scholarship
Coastal Cruising Supervisors Task Force Scholarship
Coastal Silviculture Committee Awards
Don F. Hammond Scholarship
Nicholas Plecas Forest Resources Scholarship
Doreen Parken Memorial Award
Home Support Resident Care Attendant Program - Instructors Awards
Victor Cowley Memorial Award
Effie Galena Kilpatrick Scholarship
Cairnpark Nursery Book Prize
Ladysmith Saltair Garden Club Award
Veronica Milner Memorial Award
Canadian Hospitality Foundation Hospitality Excellence Award
Henry Wong Rotary Award
Around the World Travel Service Ltd. Award
Virginia Southwell Music Award
Malaspina Recreation & Tourism Awards
M.C. Sutherland Memorial Award
Ralph Vernon Memorial Scholarship
George Nielsen Award
Lionel Hennessy Award
Pat Madill Memorial Scholarship
Pat Wapple Award
Royal Canadian Legion Branch 257 - Alice Hobbs Trades Award
Ted Stroyan Memorial Scholarship
William B. Somerville Memorial Award
William Matthews Endowment Scholarship
Canadian Federation of University Women - Nanaimo Bursary
Coastal Community Credit Union Bursary
Cowichan 1952 Graduating Class Bursary
Cowichan Dogwoods Chapter of the IODE Bursary
Cowichan Student Society Bursary
District 69 Benevolent Association Bursary
Frank Ney Memorial Bursary
Kinette Club of Nanaimo Bursary
Nora Fulton Gibson Memorial Bursary
Powell River Women's Network Bursary
Fred Clozza Memorial Bursary
RR Smith Bursaries in Education
Dr. Larry Giovando Bursary
John MacKay Memorial Bursary
Nursing Bursary